
monitorować stan działającej już instalacji. Dzięki programom komputerowym monitorowanie stanu instalacji elektrycznej stało się wręcz banalnie proste. Podpięcie instalacji do oprogramowania o określonych funkcjach pozwala na przykład dokonywać pomiarów rezystancji w instalacjach elektrycznych oraz innych właściwości, których pomiar w sposób bezpośredni musiałby być przeprowadzony w bardziej skomplikowanej formule.
Zawód elektryka wciąż bardzo potrzebny
Usługi elektryczne cieszą się niesłabnącą popularnością właściwie odkąd powstały. Wiele osób woli zapłacić dość niewielkie pieniądze za nawet nieskomplikowane usługi elektryka takie, jak wymiana żarówek czy montaż nietrudnych instalacji elektrycznych niż samemu zaczynać zabawę z prądem, która może okazać się niewątpliwie groźna. Korzystanie z usług elektrycznych jest także popularne w przypadku modernizacji linii elektrycznych i innych bardziej skomplikowanych usług, ponieważ do wykonywania takich zleceń, zwłaszcza w przypadku większych obiektów, bardzo często trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, które może posiadać tylko wykształcony elektryk.
Wymiennik płytowy
Wymiennik płytowy
Ogólny schemat budowy tego typu wymiennika jest zawsze podobny ? składa się on z rzędu płyt, pomiędzy którymi przepływają płyny wymieniając ciepło pomiędzy sobą. Nie jest on tak uniwersalny, jak wymiennik płaszczowo-rurowy. Wynika to m.in. z:
złożonej budowy utrudniającej obliczenia i konstrukcję
stosunkowo dużego spadku ciśnienia
możliwości zastosowania w ograniczonym zakresie ciśnień
możliwość wystąpienia nieszczelności, skutkiem której jest emisja płynów do atmosfery
ograniczona liczba materiałów (wynikająca z konieczności formowania płyt).
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwego czyszczenia oraz możliwości zmiany rozmiarów wymiennika poprzez dodawanie lub usuwanie płyt. Wymienniki takie znajdują zastosowanie w systemach, które wymagają regularnego czyszczenia, np. w systemach chłodniczych (gdzie woda chłodząca wytrąca kamień), przemyśle mleczarskim (gdzie w wymienniku odkładają się zanieczyszczenia biologiczne) oraz przemyśle farmaceutycznym1.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a